Historia Wieży Eiffla

Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie" - mówił inżynier Gustave Eiffel, projektant słynnej paryskiej budowli.

 

Wieża, która swą nazwę wzięła od nazwiska projektanta Gustave'a Eiffla powstała z okazji wystawy światowej, którą zorganizowano w 100. rocznicę Rewolucji Francuskiej z 1789 roku. Budowla miała być symbolem gospodarczej i naukowo-technicznej potęgi ówczesnej Francji.

31 marca 1889 Eiffel wywiesił flagę francuską na ukończonej budowli.

 

- Ta nasza wieża dla mnie nie jest ani estetyczna, ani ładna i nie mówi do mnie. Wolę stare kamienne budowle. To jest monstrualna rzeźba - mówi Polskiemu Radiu mieszkanka Paryża.

Spór o wieżę

 

Jej budowa podzieliła Francję na dwa obozy. Pisarz Guy de Maupassant nie wybaczył nigdy tej decyzji rządu, był tak zawzięty, że kiedy jego protesty nie odniosły skutku oświadczył publicznie: "opuszczam Francję i Paryż, wieża Eiffla zbyt silnie działa mi na nerwy".

 

Protesty przeciwko ośmieszaniu Paryża pisali ludzie teatru, kompozytorzy i pisarze. Mieszkańcy okolicznych ulic i skwerów składali liczne petycje do rządu, w których domagali się "natychmiastowego zaprzestania tej ryzykownej budowy" oraz pytali się "kto będzie odpowiadał za śmierć niewinnych ludzi, kiedy ten monstrualny kolos runie?".

 

Cudo ze stali

 

Konstrukcja wieży składa się z ok. 18 tysięcy metalowych części i blisko 2,5 miliona nitów. Całkowita masa wynosi 9 tysięcy ton żelaza, a wysokość 300 metrów. W zależności od wahań temperatury wieża, zgodnie z prawami fizyki, rośnie lub maleje około 16 cm.

 

Jej budowa trzymana była w wielkiej tajemnicy. Gustave Eiffel - inżynier, konstruktor mostów, architekt i budowniczy początkowo planował zbudować dużo wyższą wieżę.

 

- Wznoszę dla Paryża, dla Francji, dla świata tę oto wieżę ze stali. Będzie to najwyższa wieża na świecie. Oficjalny projekt wynosi 300 m wysokości. To cyfra jaką ustaliłem z rządem, aby ich nie przerazić, ostatecznie będzie dużo wyższa - zapowiadał inżynier.

 

Symbol Paryża

 

Przez 41 lat Wieża Eiffla była najwyższą budowlą na świecie. Zmieniło się to w 1930 roku, kiedy wzniesiono nowojorski wieżowiec Chrysler Building.

 

Choć początkowo Wieża Eiffla miała mieć charakter tymczasowy, dziś jest jedną z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych budowli świata. Co roku przybywają do Francji turyści, chcący na własne oczy zobaczyć symbol Paryża. Od momentu otwarcia wieżę zwiedziło ponad 220 milionów osób.